środa, 2 lutego 2011

Święci od gardła i kataklizmów - Błażej i Agata

W czwartek 3 lutego obchodzić będziemy wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika.

Dlaczego w dzień św. Błażeja w kościołach można święcić jabłka, a 5 lutego - wodę i chleb na cześć św. Agaty? Jak podaje tradycja, św. Błażej uzdrowił dziecko bliskie uduszenia z powodu ości, która utknęła w gardle. A jabłko, - jak przypomina Władysław Kopaliński, symbolizuje właśnie dziecko.


Z tego powodu św. Błażej - biskup, męczennik z przełomu III i IV w. - został przez Kościół ogłoszony patronem od chorób gardła.

Stąd na zakończenie mszy św. w tym dniu, w kościołach można udzielić błogosławieństwa ku czci św. Błażeja poświęconymi świecami, a także dokonać poświęcenia jabłek, które wierni przyniosą ze sobą. Ksiądz podchodzi do każdego z wiernych z osobna i udzielał specjalnego błogosławieństwa, wypowiadając liturgiczną formułę: "Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

5 lutego, w kościołach święci się także wodę i chleb na cześć św. Agaty.


Stara tradycja podaje bowiem, że w III wieku w czasie wybuchu wulkanu mieszkańcy Sycylii zwrócili się o pomoc do swojej Świętej i zostali ocaleni. Od tamtego czasu, na tę pamiątkę, w dniu jej święta święci się chleb i wodę i z czcią przechowuje się je w swoich domach. Św. Agata czczona jest w całym Kościele jako patronka od pożarów i innych kataklizmów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz